Letos už pošesté: Malé ohlédnutí za historií Týdne pro inkluzi

Když se v roce 2006 řeklo asistent pedagoga nebo inkluzivní vzdělávání, zpozorněli jen odborníci nebo rodiče dětí s postižením. Pro širokou veřejnost byly tyto pojmy jen málo známé. Právě proto jsme přišli s nápadem uspořádat kampaň, která by myšlenku společného vzdělávání podpořila a rozšířila. Od počátku s námi byly některé běžné i speciální školy nebo třeba skautské oddíly.

Po úspěšném prvním ročníku tradice pokračovala, zpravidla každý druhý rok. V roce 2008 dokonce získala mezinárodní rozměr, když se do ní zapojily i organizace a školy z Polska, Maďarska, Slovenska a dalších evropských zemí.

roce 2010 měl Týden pro inkluzi poněkud jiný formát – zaměřil se na odborníky. K diskuzi u kulatého stolu zasedli politici i experti a došli k neuspokojivému závěru – že inkluze bohužel stále naráží na bariéry, nedostatečnou podporu úřadů i zbytečné byrokratické překážky.

Tuto nevstřícnou atmosféru se pokusil změnit ročník 2013, který opět zapojil jednotlivé školy a neziskové organizace. Propojil tak žáky z běžných a speciálních škol, přiblížil veřejnosti život lidí s Downovým syndromem a poprvé také zapojil studenty oborů, kteří v budoucnosti budou s dětmi se znevýhodněním pracovat – konkrétně VOŠ sociální práce.

Na myšlenku představit inkluzi těm, kdo se na svou práci s dětmi a mládeží teprve připravují, si vzal za svou i ročník 2016. Poprvé se spoluvyhlašovateli Týdne pro inkluzi staly všechny české pedagogické fakulty, které uspořádaly semináře, přednášky a workshopy pro své studenty. K tomu se s různorodým programem pro své žáky přidala padesátka škol a další aktivity připravily neziskové organizace. Týden pro inkluzi se stal velkou celostátní kampaní, která nabídla veřejnosti, expertům i samotným dětem a rodičům více než stovku akcí.

Na tuto tradici navazuje i letošní ročník, který proběhne od 22. do 28. října. Vyhlašuje ho opět Rytmus – od klienta k občanovi, o.p.s. ve spolupráci s pedagogickými fakultami. K jeho úspěchu a šíření pozitivního pohledu na společné vzdělávání všech dětí můžete pomoci i vy. Podívejte se jak.

Autor příspěvku: admin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *